Zdrowe włosy i skóra głowy to jeden z głównych tematów, które obecnie przewijają się w mediach społecznościowych. Należy jednak pamiętać, że zdrowie, gęste i błyszczące kosmyki mają swoje źródło w zdrowym skalpie. Dlatego nie należy ignorować objawu swędzącej skóry głowy. Jakie są jej przyczyny, co oznacza i jak z tym walczyć? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w tym wpisie.
Przyczyny swędzenia skóry głowy
Swędząca skóra głowy to zjawisko, którego każdy z nas doświadczył w mniejszym lub większym stopniu. Zazwyczaj wiąże się ono z chwilowym uczuciem swędzenia, najczęściej spowodowanym, np. wypadającym włosem lub innym nieokreślonym stanem. Świąd skóry głowy nasilany może być przez stres, nieodpowiednią pielęgnację lub ukąszenia owadów. Jednak nie należy go ignorować, ponieważ może to być:
- atopowe zapalenie skóry,
- łojotokowe zapalenie skóry głowy,
- zapalenie mieszków włosowych,
- przewlekła niewydolność nerek,
- infekcja grzybicza,
- łupież,
- świąd o podłożu alergicznym.
Należy mieć jednak na uwadze, że w większości przypadków, swędząca skóra głowy to objaw chwilowy, spowodowany reakcją alergiczną, farbowaniem włosów, podrażnieniem czy suchością skóry. Jeśli uporczywe swędzenie skóry głowy utrzymuje się przez dłuższy czas lub zauważysz dodatkowo:
- wypadanie włosów,
- uczucie napięcia,
- nadmierne przetłuszczanie,
- złuszczanie skóry głowy,
to jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem dermatologiem lub trychologiem, gdyż może być to objaw łuszczycy lub łojotokowego zapalenia skóry.
Kiedy udać się do dermatologa?
Z pozoru zwykłe swędzenie głowy może okazać się poważniejszą chorobą, dlatego nie można go lekceważyć. Należy zasięgnąć porady dermatologa lub trychologa, jeśli:
- świąd skóry głowy utrzymuje się przez dłuższy czas, mimo stosowania domowych sposobów lub rozwiązań dostępnych w aptekach,
- oprócz swędzenia skóry głowy doświadczysz łupieżu, bolesnych krostek, nadmiernie łuszczącej się lub przebarwionej skóry.
Dla części z nas, wizyta u dermatologa to czarna magia, która często łączy się ze strachem przed nieznanym. Jednak należy pamiętać, że jest to lekarz, jak każdy inny, który chce nam pomóc. Na wizycie możesz spodziewać się:
- dokładnego wywiadu,
- w razie konieczności zlecenia na dodatkowe badania, takie jak badanie krwi, badanie mikroskopijne czy biopsja,
- badania fizykalnego, czyli obejrzenia swędzącego miejsca.
Jeśli podejrzewasz u siebie łojotokowe zapalenie skóry lub nie rozpoznajesz objawów, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.
Domowe metody łagodzenia swędzenia skóry głowy
Codzienna pielęgnacja włosów i skóry głowy to klucz do wyeliminowania świądu. Chcąc odpowiednio odżywić skórę głowy i poradzić sobie z intensywnym swędzeniem warto włączyć do pielęgnacji takie składniki aktywne, jak:
- olejki, np. olej kokosowy, z awokado, jojoba, z drzewa herbacianego, rozmarynowy
- substancje nawilżające i łagodząc, takie jak trehaloza czy kwas hialuronowy, pantenol, alantoina, mocznik, skwalan.
Można je znaleźć między innymi w szamponach, odżywkach, maskach, wcierkach czy peelingach do skóry głowy.
Jak uniknąć swędzenia skóry głowy
Chcąc uniknąć nieprzyjemności związanych ze swędzącą skórą głowy i ewentualnymi przyczynami tego objawu:
- przyjrzyj się swojej pielęgnacji skóry głowy i włosów, szczególnie temu czy prawidłowo ją oczyszczasz,
- zwróć uwagę na składniki aktywne, i unikać drażniących substancji chemicznych
- sprawdź czy w prawidłowy sposób i w odpowiedniej częstotliwości używasz danych kosmetyków,
- regularnie nawilżaj skalp, zapobiegnie to przesuszeniu skóry i nadmiernemu złuszczaniu.
Kosmetyki do domowej pielęgnacji swędzącej skóry głowy
Wcierki
Wcierki do skóry głowy i włosów mają szerokie spektrum zastosowań. Mogą pobudzać mieszki włosowe do wzrostu, wzmacniać kosmyki oraz nawilżać. Ostatnia zaleta korzystania z wcierek jest szczególnie istotna w przypadku swędzącej skóry głowy. Regularne stosowanie tego typu kosmetyków znacząco poprawia kondycje skalpu, wpływając tym samym na komfort i zmniejsza podrażnienie skóry. Szczególnie polecamy:
- Kojąca wcierka chmielowa Grasshopper od Hairy Tale Cosmetics
- Nawilżająca wcierka do skóry głowy Trychohydrator od Bosko Cosmetics
- Tonik z kwasem glicyretynowym przeciw swędzeniu i łuszczeniu Glycyrrhetinic od Aromase
Peelingi
Twoja skóra głowy dokucza Ci uporczywym świądem, a ty nie wiesz dlaczego i po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Nic straconego, spieszymy z pomocą. W takim wypadku wybierz peeling do skóry głowy, który oczyści mieszki włosowe i złuszczy martwy naskórek, który może powodować swędzenie. Na dodatek wszystkie kosmetyki, z listy poniżej posiadają właściwości przeciwzapalne i właściwości łagodzące. Sięgnij po:
- Oczyszczające serum do przetłuszczającej się skóry głowy Balance My Hair od Yope
- Złuszczająco-nawilżający peeling do skóry głowy Feel the Peel od Veoli Botanica
- Bosko oczyszczający peeling do skóry głowy od Bosko Cosmetics
Szampony
Dlaczego używamy szamponów do włosów, to chyba nie musimy nikomu mówić. Jednak co jeśli twój szampon przeciwłupieżowy nie nadaje się do codziennego stosowania, gdyż użyto w nim agresywnych środków myjących, często pogarszający problem i podrażniającymi skórę? Jeśli zauważyłaś u siebie te objawy, a częste mycie włosów Cię prześladuje to możliwe, że znalazłaś problem. Cóż, w takim wypadku sięgnij po którąś z poniższych propozycji:
- Szampon do suchej skóry głowy z peptydami Hydrate My Hair od Yope
- Dziegciowy szampon w kostce od Mydlarnia Cztery Szpaki
- Szampon trychologiczny Kraken od Hairy Tale Cosmetics
- Oczyszczający szampon do włosów Dragon Wash od Hairy Tale Cosmetics
Seria kosmetyków Murky do Hairy Tale Cosmetics
Linia kosmetyków, obok której nie mogliśmy przejść obojętnie w temacie swędzącej skóry głowy. Hairy Tale Cosmetics zdecydowanie wiedzą co robią, tworząc kosmetyki ukierunkowane na konkretny "włosowy" problem. W tym wypadku była to wzmożona praca gruczołów łojowych i wzmożone wydzielanie sebum. Mimo, iż na rynku można znaleźć wiele produktów dedykowanych tego typu włosom, to Hairy Tale stworzyli coś innowacyjnego. Połączyli moc składników aktywnych, takich jak ekstrakt z piołunu, azeloglicynę oraz niacynamid z delikatnym szamponem do codziennego użytku. Dzięki temu szampon nie jest tak zwanym "rypaczem", przez co delikatnie, ale skutecznie oczyszcza skórę głowy, również skórę wrażliwą i koi jej wszelkie problemy. Takie właściwości posiadają również pozostałe kosmetyki z linii, czyli wcierka i co-wash.
Mamy nadzieję, że swędząca skóra głowy nie będzie Wam więcej spędzać snu z powiek. Pamiętajmy, że nadmierna suchość skóry głowy jest objawem, mającym swoje podłoże w różnych chorobach przewlekłych, ale również w niewłaściwej pielęgnacji. Dlatego teraz już wiecie, jak zareagować na świąd wrażliwej skóry głowy. Koniecznie dajcie nam znać, które kosmetyki z naszej listy mieliście okazję już testować i które przypadły Wam do gustu.