Na co działa kwas glikolowy? Właściwości i zastosowanie w pielęgnacji

  • Data opublikowania: 31 Marca 2025

Stale poszerzająca się świadomość na temat codziennej rutyny pielęgnacyjnej sprawia, że użytkowniczki co raz chętniej sięgają po dopasowane do potrzeb ich skóry kosmetyki. Co raz więcej się mówi o tym, jak istotne jest dokładne oczyszczenie cery i zachowanie jej równowagi. Bez wątpienia istotnym elementem codziennego "skin care routine" jest nawilżenie. Jednak nie każda cera może na tym zakończyć pielęgnację. Dlatego warto poznać inne składniki, które pomogą skórze pozbyć się części problemów. Dzisiaj na tapecie mamy kwas glikolowy. Czym jest, jakie są jego zastosowania, czy kwas kwasowi jest równy i co nałożyć po produkcie z kwasem hydroksyoctowym? Wszystkie te informacje znajdziecie w dzisiejszym wpisie.

Co to jest kwas glikolowy?

Kwas glikolowy to organiczny związek chemiczny pozyskiwany z trzciny cukrowej, o najmniejszej cząsteczce wśród grupy kwasów AHA. Dzięki temu skutecznie i intensywnie działa w głębi skóry. Działanie tego składnika aktywnego zależy od jego stężenia, które może się różnić w zależności od typu produktu, a można go spotkać w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ciała, a nawet skóry głowy. Dzięki kwasowi glikolowemu możemy również wspomóc:

  • procesy rogowacenia naskórka,
  • pobudzanie produkcji kolagenu,
  • wyrównywanie kolorytu skóry,
  • procesy regeneracyjne,
  • redukcję przebarwień pozapalnych,
  • nawilżenie i elastyczność skóry.

Kwas glikolowy występuje również spotkać w owocach, takich jak ananas, agrest czy winogrono oraz we wspomnianej już wcześniej trzcinie cukrowej.

Kiedy stosować kwas glikolowy?

Wybór kwasu glikolowego może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawi kondycję skóry. Jest on szczególnie dedykowany do walki, między innymi z:

  • trądzikiem i skłonnością do zaskórników,
  • przebarwieniami (zarówno posłonecznymi, jak i hormonalnymi),
  • szarą i zmęczoną skórą,
  • pierwszymi oznakami starzenia się skóry i drobnymi zmarszczkami,
  • innymi nierównościami cery, tj. rozszerzone pory.

Bardzo istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego produktu do indywidualnych potrzeb twojej skóry. Z uwagi na złuszczające właściwości kwasu glikolowego, najkorzystniej będzie go stosować wieczorem, dając tym samym czas skórze na regenerację. Kurację z kwasem należy rozpocząć od niskich stężeń i w tym czasie oraz po aplikacji obserwować reakcję skóry. Nadmierne stosowanie kwasu glikolowego, ale i innych z grupy AHA może prowadzić do mocnych podrażnień skóry i fotowrażliwości.

Różnice między grupami kwasów

Aby usystematyzować wiedzę o kwasach, warto znać różnice między ich rodzajami. Opierają się one głównie na działaniu, rozpuszczalności i intensywności złuszczania.

Kwasy AHA, czyli alfa-hydrokwasy to substancje rozpuszczalne w wodzie, działające wyłącznie na powierzchni skóry. Złuszczają martwe komórki naskórka, poprawiają jego koloryt i strukturę oraz wygładzają drobne zmarszczki. Do tej grupy zaliczają się:

  • kwas glikolowy,
  • kwas migdałowy,
  • kwas mlekowy,
  • kwas cytrynowy,
  • kwas jabłkowy,
  • kwas winowy,

Kwasy BHA, czyli beta-hydrokwasy w odróżnieniu do grupy AHA, rozpuszczalne są w tłuszczach, przez co posiadają właściwości umożliwiające im przenikanie w pory. Świetnie sprawdzą się przy cerach tłustych i trądzikowych, gdyż działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie. W tej grupie znajdziemy:

  • kwas salicylowy,
  • kwas tropowy,

Kwasy PHA, czyli poli-hydrokwasy od poprzednich grup różnią się wielkością cząsteczki. Dzięki temu, działają łagodniej, nie tylko złuszczając skórę, ale również nawilżając ją i wzmacniając jej barierę hydro-lipidową. Szczególnie dedykowane są cerze wrażliwej i naczynkowej. W tej grupie znajdziesz:

  • kwas laktobionowy,
  • kwas galaktobionowy,
  • glukonolakton.

Wybór odpowiedniego kwasu zależy od rodzaju skóry i jej problemów. AHA sprawdzą się lepiej dla skóry suchej i dojrzałej, BHA dla tłustej i trądzikowej, a PHA dla skóry wrażliwej.

Porównanie kwasu glikolowego, kwasu salicylowego i kwasu hialuronowego

Choć mogłoby się wydawać, że kwas to kwas, poprzedni akapit pokazał, że nie do końca. Porównajmy zatem naszego dzisiejszego bohatera, kwas glikolowy z dwoma innymi, najpopularniejszymi kwasami, czyli kwasem salicylowym i kwasem hialuronowym.

  1. Na początku warto wspomnieć, że każdy z tych kwasów posłuży w walce z innymi problemami skóry. Kwas glikolowy (AHA) spłyci blizny potrądzikowe, pomoże ze złuszczaniem martwego naskórka i przebarwieniami.
  2. Kwas salicylowy (BHA) wspomoże walkę z trądzikiem, nadmiernym wydzielaniem łoju i zaskórnikami.
  3. Kwas hialuronowy jest humektantem, który silnie nawilża wiążąc wodę w naskórku. W odróżnieniu od poprzedników, nie ma właściwości złuszczających.

Z czym nie łączyć kwasu glikolowego?

Jeśli jesteś osobą, która interesuje się "skin-care" od dłuższego czasu, to wiesz, że istnieją zależności między składnikami, które wpływają na skórę pozytywnie lub negatywnie. Natomiast, w wypadku, gdy ten wpis to twój pierwszy kontakt ze składnikami pielęgnującymi skórę, to uważnie przeczytaj, czego nie łączyć z kwasem glikolowym.

Podczas kuracji kwasem glikolowym unikaj:

  • retinolu, czyli witaminy A i jej pochodnych, czyli, według INCI Retinol, Retinyl Palmitate, Retinyl Propionate oraz Retinyl Acetate,
  • innych kwasów AHA i BHA, czytając skład szukaj dopisków "acid", np. salicylic acid, glycolic acid czy lactic acid (kolejno, kwas salicylowy, kwas glikolowy i kwas mlekowy). Uwaga - wyjątkiem jest Hyaluronic Acid, czyli kwas hialuronowy,
  • witaminy C, w składzie INCI oznaczona jako Ascorbic Acid lub Ascorbyl Palmitate,
  • nadtlenku benzolilu (INCI: Benzoyl Peroxide), można go znaleźć w maściach stosowanych w leczeniu trądziku.

Co nałożyć na twarz po kuracji kwasem glikolowym?

Moc kwasu glikolowego może zachwycić użytkowniczki w każdym wieku i o każdym typie skóry. Jednak, co warto nałożyć po produkcie z tym składnikiem, aby zaspokoić wszystkie potrzeby skóry i uniknąć podrażnień? W takim wypadku postaw na otulające, nawilżające kremy do twarzy. Szczególnie pożądane będą te z:

Niezbędnym krokiem w pielęgnacji domowej wzbogaconej o kwas glikolowy będzie ochrona przeciwsłoneczna. Ze względu na zwiększona fotowrażliwość skóry, podczas kuracji tym kwasem AHA, należy używać produktów z filtrem UV SPF 50 i więcej.

Polecane kosmetyki z kwasem glikolowym

Złuszczający żel do mycia twarzy C+E Vitamin Energy od Lirene

Za co kochamy markę Lirene? Za kilka (a może kilkanaście?) ulubieńców, przystępne ceny i.. ten żel do mycia twarzy. Dlaczego? Między innym dlatego, że kwas glikolowy jest już na drugim miejscu w składzie, zaraz po wodzie. Pewnie też za betainę, mannitol, witaminę E i dużo różnych ekstraktów, które również tam znajdziemy. Wydaje nam się, że to miłość od pierwszego wejrzenia.

Złuszczający tonik/esencja z kwasami AHA 7 Whitehead Power Liquid od COSRX

Jak bardzo polubiliśmy koreańską pielęgnację możecie przeczytać w jednym z ostatnich wpisów, jednak nie wspomnieliśmy w nim o tym toniku. Zaskoczył nas on przede wszystkim składem, a w szczególności jego długością. Lista składników jest zaskakująco krótka, jednak "napakowana" samymi dobrociami. I tak obok kwasu glikolowego, znajdziemy w niej niacynamid, pantenol, kwas hialuronowy i ekstrakt z jabłka.

Serum do twarzy z kwasami AHA, BHA, PHA i LHA Hyper od Isntree

Kolejna pozycja, pochodząca z Azji. Serum, w którym główną rolę grają cztery grupy kwasów: AHA, BHA, PHA i LHA. Przez wysokie stężenie kwasów, to serum, proponujemy stosować bardziej jako peeling kwasowy. Oprócz kwasu mlekowego, kwasu glikolowego, kwasu salicylowego i kwasu lipohydroksylowego znajdziemy w nim niacynamid, alantoinę oraz glukonolakton.

Peeling AHA 30% od Lynia

Wracając z wycieczki po Korei i ich kosmetykach, chcielibyśmy zauważyć, że nasze rodzime marki również mają się czym pochwalić w kwestii kosmetyków z kwasem glikolowym. Peeling z kwasami AHA od Lynia to świetna propozycja dla osób, które chcą poprawić stan swojej cery bez korzystania ze specjalistycznych zabiegów. W jego składzie znajdziemy 3 kwasy: glikolowy, mlekowy i migdałowy. Obok nich cerę wspomagają propanediol, inulina oraz szereg ekstraktów.

Peeling kwasowy do skóry głowy Acid Scalp Peeling od Mexmo

Nie samą pielęgnacją twarzy człowiek żyje. Wśród kosmetyków do skóry głowy również znajdziemy coś z kwasem glikolowym. Niech świetnym przykładem będzie ten peeling kwasowy od Mexmo. Jego skład jest zachwyca długością, a raczej krótkością. Są tam wyłącznie potrzebne składniki. Co takiego? Chociażby szereg kwasów: mlekowy, glikolowy, winowy, cytrynowy i jabłkowy. Zaraz po nich, niemniej ważni: pantenol, witamina E i propanediol. Wszystko to, aby znormalizować pracę gruczołów łojowych i przedłużyć świeżość włosów.

Wiedząc już jakie właściwości posiada kwas glikolowy, mamy nadzieję, że używanie go w codziennej pielęgnacji skóry nie będzie Wam już straszne. Koniecznie dajcie nam znać, za co kochacie kwas glikolowy. Za to, że delikatnie złuszcza naskórek czy za to, że reguluje wydzielanie sebum, a może za to, że rozjaśnia przebarwienia pozapalne? Jesteśmy ciekawi Waszych odpowiedzi.

 


Zobacz też

Komentarze do Na co działa kwas glikolowy? Właściwości i zastosowanie w pielęgnacji

login
2025-04-01 00:01:10
świetny