Czy istnieje filtr SPF 100?

  • Data opublikowania: 25 Kwiecień 2024
  • Autor: awysocka

Kto z nas nie lubi czuć jak promienie słoneczne przyjemnie ogrzewają naszą skórę? Musimy jednak pamiętać, że każdego dnia narażeni jesteśmy na szkodliwe promieniowanie słoneczne, które może powodować wiele chorób skórnych, w tym nowotwory. Aby ochronić naszą skórę przed niepożądanymi skutkami, ważne jest stosowanie produktów z filtrem SPF. Ale czym dokładnie jest SPF i jakie są korzyści z jego stosowania?

Co oznacza termin SPF?

SPF, czyli Sun Protection Factor, określa zdolność produktu do blokowania promieniowania UVB, które jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne. Im wyższy numer wartości SPF, tym dłuższy czas możemy spędzać na słońcu bez oparzenia. Na przykład, produkt o SPF 30 pozwala na około 30 razy dłuższe przebywanie na słońcu bez oparzenia w porównaniu do skóry bez ochrony. Należy pamiętać, że jest to tylko szacunkowy czas, na który wpływ ma więcej czynników, o czym w dalszej części artykułu.

SPF - dlaczego warto stosować produkty z SPF?

Dzięki zastosowaniu filtra:

  1. Zmniejszycie ryzyko oparzeń słonecznych
    To oczywiste - produkty z SPF chronią nas przed bolesnymi oparzeniami, które mogą prowadzić do uszkodzenia i zwiększonego ryzyka nowotworu skóry.

  2. Zapobiegniecie fotostarzeniu
    Promieniowanie UVB przyspiesza proces starzenia się skóry, powodując zmarszczki, linie, utratę elastyczności i jędrności. Regularne stosowanie produktów z filtrem przeciwsłonecznym może pomóc w utrzymaniu młodszego wyglądu skóry na dłużej.

  3. Zredukujecie ryzyko nowotworu skóry
    Ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest kluczowa dla zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór skóry, w tym na czerniaka, który może być śmiertelny.

  4. Zapobiegniecie przebarwieniom
    Promieniowanie słoneczne może powodować pojawienie się ciemnych plam i przebarwień na skórze. Stosowanie produktów z filtrem zapobiega ich powstawaniu.

  5. Zachowacie zdrową skórę
    Regularne stosowanie produktów z filtrem SPF pomaga w zachowaniu zdrowej i pięknej skóry przez dłuższy czas.

Jaki stopień ochrony przeciwsłonecznej wybrać?

Wybór odpowiedniego stopnia ochrony przeciwsłonecznej zależy od kilku czynników, w tym twojego typu skóry, intensywności promieniowania UV, czasu ekspozycji na słońce oraz warunków atmosferycznych. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci w wyborze odpowiedniej ochrony:

  1. Fototyp cery
    Osoby z jasną karnacją, które łatwo się lub często się opalają, mogą potrzebować wyższego poziomu ochrony niż osoby o ciemniejszej cerze, które mają naturalnie wyższą tolerancję na promieniowanie UV. Dla osób o skórze wrażliwej lub bardzo wrażliwej zaleca się stosowanie wysokiego poziomu wartości SPF (30 lub więcej).

  2. Intensywność promieniowania UV
    W zależności od pory roku, lokalizacji geograficznej i warunków atmosferycznych, intensywność promieniowania UV może się różnić. W przypadku ekspozycji na słońce w okresach o wysokiej intensywności promieniowania, np. w lecie, w gorących klimatach lub na wysokościach, zaleca się stosowanie wyższego poziomu ochrony.

  3. Czas ekspozycji na słońce
    Im dłużej planujesz pozostać na słońcu, tym wyższy poziom ochrony przeciwsłonecznej powinieneś wybrać. Nawet przy stosowaniu wysokiego filtra, należy unikać nadmiernego narażenia na słońce, zwłaszcza w godzinach największego nasilenia promieniowania, czyli ok. 10:00-16:00.

  4. Aktywności na świeżym powietrzu
    Jeśli planujesz aktywność na świeżym powietrzu, pamiętaj, że pocenie się i kontakt z wodą mogą zmniejszać skuteczność kremu z filtrem. W takich przypadkach warto stosować wodoodporne produkty i regularnie ponawiać aplikację.

W dni, kiedy nie planujesz długotrwałej ekspozycji na słońce, również warto używać kosmetyków z filtrem jako część codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Nawilżające kremy do twarzy, podkłady, balsamy do ciała i szminki z filtrem przeciwsłonecznym mogą zapewnić dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV podczas codziennych aktywności na zewnątrz. Warto jednak pamiętać o tym, że produkty z filtrem należy nakładać na skórę w odpowiedniej ilości, aby otrzymać wysokość ochrony, deklarowaną przez producenta. Często nakładana ilość produktu kolorowego jest niewystarczająca aby osiągnąć deklarowaną ochronę przeciwsłoneczną.

Prawidłowe stosowanie kremów z filtrem UV

Aby określić, ile czasu możemy bezpiecznie pozostać na słońcu po nałożeniu kremu z filtrem, można skorzystać z prostej formuły.

Wybierz odpowiedni poziom ochrony
Zaczynamy od mnożenia liczby minut, które moglibyśmy spędzić na słońcu bez ochrony, przez współczynnik SPF kremu. Na przykład, jeśli zwykle możemy pozostać na słońcu bez oparzenia przez 10 minut, a używamy kremu z SPF 30, obliczamy: 10 minut x 30 (SPF) = 300 minut.

Częsta re-aplikacja
Czynniki takie jak intensywność promieniowania UV, wilgotność powietrza, pocenie się czy kąpiele w wodzie mogą zmniejszyć czas ochrony. Pamiętaj, że na poziom ochrony wpływa nałożenie odpowiedniej ilości kremu na skórę ciała, tj. około 2 mg/cm² skóry. Nawet jeśli wyliczony czas ochrony wydaje się wystarczająco długi, należy pamiętać, że to tylko przybliżony czas i nie uwzględnia ono wszystkich czynników, które mogą wpłynąć na efektywność ochrony. Zaleca się ponowną aplikację kremu Z filtrem, na odkryte powierzchnie ciała, mniej więcej co dwie godziny,

Filtr SPF dotyczy głównie ochrony przed promieniowaniem UVB, które jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za oparzenia słoneczne. Jednakże ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UVA jest równie istotna, dla zapewnienia kompleksowej ochrony przeciwsłonecznej.

Promieniowanie UVA może być równie szkodliwe jak UVB, ponieważ przenika ono głębiej i jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do starzenia się skóry oraz powstawania zmarszczek i przebarwień. Ponadto, UVA może przyczyniać się do rozwoju nowotworu skóry. Dlatego ważne jest, aby produkty do opalania oferowały szerokie spektrum ochrony, czyli ochronę przed oboma rodzajami promieniowania. Aby odróżnić produkty oferujące tego typu ochronę, można szukać oznaczenia "broad spectrum" lub "UVA/UVB protection" na opakowaniu.

Ważne jest również zauważenie, że poziom SPF nie odnosi się do ochrony przed promieniowaniem UVA. Aby uzyskać pełną ochronę przed tym promieniowaniem, należy szukać produktów, które zawierają składniki blokujące lub pochłaniające promieniowanie UVA, takie jak tlenek cynku, dwutlenek tytanu, awobenzon (Butyl methoxydibenzoylmethane) czy ecamsule.

Czynnik PPD, czyli pigment darkening również określa działanie promieni UVA na skórę. Mierzy się go, poprzez porównanie czasu przebywania na słońcu, potrzebnego do wywołania umiarkowanego pociemnienia skóry, po nałożeniu kremu, z czasem potrzebnym do takiej reakcji bez aplikacji kremu. Na opakowaniach wskaźnik ten jest oznaczany jako PA+, PA++, PA+++ lub PA++++. Oznacza to, że im większa ilość plusów, tym wyższa ochrona przeciwsłoneczna.

Czy istnieje filtr SPF 100?

W związku z zaleceniami Komisji Europejskiej oraz norm europejskich dotyczących kosmetyków, Unia Europejska nie zezwala na oznaczanie produktów do opalania jako "SPF 100". Istnieje kilka powodów, dla których UE zdecydowała się na to działanie:

  1. Brak znaczącej różnicy w ochronie
    Badania sugerują, że różnica w ochronie między produktami o SPF 50+ a tymi o wyższym SPF jest minimalna. W praktyce, produkty z oznaczeniem SPF 100 nie zapewniają znacznie dłuższego czasu ochrony niż te o niższym SPF. Dlatego też UE uznała, że nie ma potrzeby oznaczania produktów jako SPF 100, ponieważ nie przynosi to istotnej korzyści w zakresie ochrony przeciwsłonecznej.

  2. Ryzyko dezinformacji
    Istnieje ryzyko, że oznaczenie produktów jako SPF 100 może prowadzić do dezinformacji konsumentów, sugerując, że mogą oni bezpiecznie pozostać na słońcu przez znacznie dłuższy czas, co nie jest prawdą. Nawet produkty o wysokim filtrze przeciwsłonecznym nie są w stanie zapewnić całkowitej ochrony przed promieniowaniem UV, dlatego też mogą pojawić się obawy, że takie oznaczenia mogą prowadzić do nadmiernego narażenia na słońce i ryzyka dla zdrowia.

  3. Ujednolicenie standardów
    Decyzja o zastosowaniu maksymalnego oznaczenia SPF 50+ pomaga ujednolicić standardy i wytyczne dotyczące produktów do opalania w całej UE. Jest to część szerszego podejścia do regulacji kosmetyków w celu zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności dla konsumentów.

Polecane SPF - top 5 Ladymakeup

Seria Sun Protect linii Supremelab marki Bielenda Professional
Znajdziecie w niej dwa produkty: nawilżający krem i lekką emulsję. Oba kosmetyki posiadają filtr SPF 50 oraz ochronę przed promieniowaniem UVA PA++++. Ponadto chronią przed promieniowaniem podczerwonym (IR) i światłem niebieskim (HEV). Zarówno krem, jak i emulsja dbają o barierę lipidową naskórka, intensywnie nawilżają, odżywiają i regenerują skórę.

Ochronny krem zapobiegający rogowaceniu słonecznemu marki SVR Laboratoire
Przebarwienia, pogrubienie skóry, suchość naskórka i głębokie zmarszczki to tylko kilka z objawów rogowacenia słonecznego. Warto pamiętać, że choroba ta jest przewlekła i uznawana przez dermatologów za stan przednowotworowy. Sam krem posiada filtr przeciwsłoneczny, SPF 50 i bardzo wysoką wartość PPD - 44. Na jego korzyść działa fakt, że jest to wyrób medyczny. Nie bieli, nie obciąża, nie podrażnia okolic oczu i pozostawia lekki efekt glow na skórze.

Sztyft przeciwsłoneczny marki Mark Inbane
Kosmetyk zapewniający intensywną ochronę przeciwsłoneczną z SPF 50. Sztyft przeznaczony jest do nakładania na obszarach skóry wymagającej szczególnego zabezpieczenia, tj. nos, okolice oczu, czoło. Świetnie sprawdzi się również podczas stosowania punktowego, np. na pieprzyki, blizny i inne zmiany skórne. Produkt dostępny jest w 5 kolorach: różowym, niebieskim, zielonym, czarnym i białym. Intensywność koloru na skórze można kontrolować nakładając go warstwami.

Lekki krem do twarzy i ciała serii Sun to the People marki Resibo
Krem zapewniający wysoką ochronę przeciwsłoneczną, SPF 50+. Chroni skórę przed działaniem promieniowania UVA i UVB. Lekka i przyjemna konsystencja szybko się wchłania, pozostawiając cerę nawilżoną i zregenerowaną. Do twarzy i ciała, idealny dla całej rodziny - można go stosować już od 1 roku życia. Produkt dostępny w opakowaniu o pojemności 50, jak i 150ml.

Lekka emulsja ochronna serii Protecticus marki BasicLab Dermocosmetics
Produkt dedykowany cerze normalnej, mieszanej i tłustej. Chroni przed promieniowaniem UVA, UVB, IR i HEV. Posiada ochronę SPF 50+, PA++++ oraz wysoką wartość PPD - 52,3. Świetnie nawilża i pozostawia satynowe wykończenie. Po za tym moc składników aktywnych: witamina C i E i ekstrakty.

Mamy nadzieję, że tym wpisem zachęciliśmy Was do codziennego stosowania produktów z filtrem przeciwsłonecznym. Teraz już wiecie jak wybrać odpowiednią ochronę i na jakie wyroby medyczne zwrócić uwagę, aby bezpiecznie korzystać z promieni słonecznych i uniknąć zmian barwnikowych Skóra wrażliwa również Wam podziękuje za kremy z filtrem. Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi ulubieńcami!

Zobacz też

12 Październik 2021

Komentarze do Czy istnieje filtr SPF 100?

marzena84p
2024-05-04 22:35:42
Filtrów używam do twarzy cały rok. Zimą mniejszych, latem większych :)

koniczynka
2024-05-01 22:33:00
Świetny wpis! Powyższych kosmetyków w ogóle nie znam.

koniczyna684
2024-04-27 20:27:52
Twarz chronię kosmetykami z spf cały rok, a latem używam większego filtra. Bardzo polecam kosmetyki Lirene ♥

piegowata
2024-04-26 19:42:57
Świetny wpis i dużo wartościowych wiadomości.

mp84
2024-04-25 23:53:40
Używam produktów z SPF do twarzy cały rok :)

makeupon
2024-04-25 17:49:10
świetne

Wyróżnione
Szczególnie polecamy
Regulamin
Program lojalnościowy
Polityka prywatności
Koszt dostawy
Kontakt
Zwrot lub wymiana