Jaki krem z ceramidami do twarzy?

  • Data opublikowania: 30 Kwiecień 2024
  • Autor: ngarlacz

Jaki krem z ceramidami do twarzy?

  1. Ceramidy - czym są?

  2. Działanie ceramidów

  3. Kosmetyki z ceramidami - do jakiej cery?

  4. Ceramidy, a inne składniki

  5. Ceramidy w kosmetykach – oznaczenie

  6. Rodzaje ceramidów

  7. 10 najpopularniejszych kremów z ceramidami

Ceramidy – czym są?

Ceramidy to kluczowe składniki lipidowe, które występują naturalnie w skórze ludzkiej. To rodzaj tłuszczów, które pełnią istotną rolę w utrzymaniu integralności bariery ochronnej skóry. Stanowią element cementu międzykomórkowego, który wspiera regenerację naskórka, koi podrażnienia i przesuszenia. Dodatkowo zapewnia ochronę przed utratą wilgoci i przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Ceramidy składają się głównie z kwasów tłuszczowych i sfingozyny (rodzaj lipidu), które łączą się w cząsteczki o różnych strukturach chemicznych.

Działanie ceramidów

Zacznijmy od przedstawienia, co daje niedobór ceramidów. Brak wystarczającej ilości w skórze może prowadzić do osłabienia bariery ochronnej skóry, co z kolei może skutkować nadmierną utratą wilgoci, suchością, podrażnieniami skóry oraz zwiększonym ryzykiem infekcji. Dlatego ceramidy są często stosowane w kosmetykach do pielęgnacji skóry, aby wspomagać jej naturalną barierę ochronną i zapobiegać problemom skórnym.

Najważniejsze działanie ceramidów:

  • Ograniczają ucieczkę wody z naskórka i zapewniają nawilżenie

  • Wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry

  • Łagodzą stany podrażnienia

  • Chronią skórę przed przesuszeniem, odwodnieniem i podrażnieniami

  • Działają przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco, opóźniając pojawienie się pierwszych oznak starzenia

  • Regenerują skórę, przywracając jej równowagę i wspomagając procesy naprawcze

Kosmetyki z ceramidami - do jakiej cery?

Każdy może wprowadzić produkty z ceramidami do codziennej pielęgnacji skóry. Poniżej przedstawiamy Wam działanie ceramidów w poszczególnych rodzajach cery.

  • Skóra sucha, wrażliwa

    Ceramidy szczególnie polecane są do skóry suchej, wrażliwej bądź u której występują podrażnienia. Ten składnik jest niezbędny, by utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Jeżeli będziesz regularnie stosować ceramidy, poziom nawilżenia znacznie się poprawi. Osoby, które posiadają przesuszoną skórę powinny sięgać po ceramidy, by pomóc wzmocnić naturalną barierę ochronną skóry.

  • Skóra dojrzała

    Po 40 roku życia, ilość ceramidów spada. Powoduje to, że tracimy jędrność skóry oraz staje się ona przesuszona. Stosowanie kosmetyków z ceramidami może pomóc w poprawie elastyczności skóry, opóźniając procesy starzenia. Dlatego lipidy polecane są osobom z cerą dojrzałą.

  • Atopowe Zapalenie Skóry

    Wprowadzenie ceramidów do pielęgnacji skóry dotkniętej AZS (Atopowym Zapaleniem Skóry) umocni warstwę rogową i poprawi procesy regeneracyjne. Dodatkowo przyniosą ulgę w trudnych objawach tej choroby m.in.: swędzenie skóry, suchość i podrażnienia.

Ceramidy, a inne składniki

Ceramidy często są stosowane w kosmetykach jako kluczowy składnik, ale zazwyczaj są one używane w połączeniu z innymi substancjami pielęgnacyjnymi, które mogą wzmocnić ich działanie lub dostarczyć dodatkowych korzyści dla skóry. Oto kilka innych składników, które często są stosowane wraz z ceramidami:

  • Kwas hialuronowy - ten składnik jest doskonałym humektantem, który przyciąga i zatrzymuje wilgoć w skórze, dodatkowo wzmacniając nawilżenie skóry

  • Niacynamid (witamina B3) - ma właściwości łagodzące, regeneruje skórę, poprawia elastyczność skóry i redukuje zaczerwienienia, co może być korzystne dla osób z AZS

  • Peptydy - to połączenie dba o nawilżenie i odżywienie cery, wygładzi ją i uchroni przed powstawaniem zmarszczek

  • Ekstrakty roślinne - takie jak ekstrakt z aloesu czy rumianku, które mają właściwości łagodzące i przeciwzapalne, mogą pomóc w zmniejszeniu podrażnień i zaczerwienień.

Z czym nie łączyć ceramidów?

Mówi się, że w codziennej pielęgnacji powinno się unikać połączenia ceramidów z kwasami czy retinolem. Jednak jest wręcz przeciwnie.

  • Ceramidy + retinol

    Retinoidy są składnikiem, który powoduje podrażnienia oraz przesuszenie cery. Dodatkowo w trakcie ich stosowania, skóra staje się wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Właśnie dlatego kluczowe jest, by pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry. W trakcie kuracji retinolem pownniśmy wybierać produkty, które wypływają na jej regenerację, odżywienie i nawilżenie. Dlatego ceramidy mogą pomóc Twojej skórze.

  • Ceramidy + kwasy AHA i BHA

    Jak wiemy, kwasy działają złuszczająco, więc ostatnie etapy pielęgnacji powinny zawierać ulubione produkty z ceramidami. Jest to składnik, który przede wszystkim działa regenerująco. Ma to na celu ochronę twarzy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i by wesprzeć barierę ochronną skóry.

Ceramidy w kosmetykach – oznaczenie

Jak znaleźć ceramidy w składzie kosmetyków? W INCI znajdują się w różnych nazwach:

  • Ceramide EOP

  • Ceramide NG

  • Ceramide NS

  • Ceramide NP

  • Ceramide AS

  • Ceramide AP

  • Ceramide EOS

Poszczególne litery reprezentują związki, które stanowią składniki konkretnych ceramidów. Na przykład: A symbolizuje α-hydroksykwas tłuszczowy, N to niehydroksykwasy tłuszczowe, S reprezentuje sfingozynę, a P oznacza fitosfingozynę.

Ceramidy to substancje o wysokiej wartości, które zachowują swoją aktywność nawet przy niskich stężeniach. To, które miejsce mają składzie, nie ma znaczenia, ponieważ ich działanie i tak jest skuteczne.

Rodzaje ceramidów

W warstwie rogowej skóry można znaleźć 7 klas ceramidów:

  • 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • 5

  • 6I

  • 6II.

To kompleksowy zestaw związków, który obejmuje około 100 różnych substancji. Głównym składnikiem ceramidów są jednak nienasycone kwasy tłuszczowe. Trzy ceramidy: ceramid 1 (EOP), ceramid 3 (NP) oraz ceramid 6-II (AP), są najbardziej podobne pod względem budowy i struktury do naturalnie występujących w skórze.

Ceramid 1 posiada zdolność do łączenia się z sąsiednią warstwą lipidową, czyli jeszcze skuteczniej wzmacnia barierę naskórka.

Ceramid 6-II zawiera fitosfingozynę. Jest to substancja, która pomaga w odbudowie uszkodzonej barierze skórnej i wykazuje działanie przeciwzapalne. W niektórych kosmetykach można także spotkać glukozyloceramidy, będące połączeniem ceramidów i glukozy, czyli cukru. Mają one również działanie nawilżające, wzmacniające i regenerujące naskórek.

10 najpopularniejszych kremów z ceramidami

Na rynku wybór kosmetyków z cementem międzykomórkowym jest ogromny. Dlatego przygotowaliśmy dla Was listę, na której znajdziecie najlepsze kremy z ceramidami.

Kremy z ceramidami od BasicLab

  • BasicLab w swojej ofercie ma ceramidowy krem do twarzy z 5% betainą i 3% mocznikiem. W składzie produktu ceramidy występują jako typ 2, 3 i 6, które koją i nawilżają suchą skórę. Betaina pomaga utrzymać właściwy poziom nawodnienia skóry, co prowadzi do poprawy elastyczności i wygładzenia. Mocznik wiąże i zatrzymuje wodę w skórze. Przy tym zwiększa jej ilość w warstwie zewnętrznej naskórka oraz ma chronić cerę przed jej nadmierną utratą. Fitosfinfozyny, które znajdują się w kremie, redukują zaczerwienienia i podrażnienia. W jego składzie znajdują się również: masło shea, cholesterol i olej z awokado, które tworzą ochronną barierę powierzchni skóry.

  • Prebiotyczny krem wyciszający przywraca balans mikrobiomu. Posiada lekką konsystencję, która szybko się wchłania. Jego skład został wzbogacony o: prebiotyki w 5% stężeniu, 1% wąkrotki azjatyckiej, witaminę F, ceramidy, fitosterole, ektoinę i resweratrol. Krem intensywnie nawilża, poprawia gładkość, odporność i regeneruje skórę. Wąkrotka azjatycka chroni lipidy przed utlenianiem, przy tym zapobiega powstawaniu zaskórników i opóźnia procesy starzenia. Dzięki ceramidom cera staje się uelastyczniona. Ektoina uspokaja podrażnienia, wnika w warstwy naskórka i poprawia poziom nawilżenia.

Ceramidy od Bielenda Professional

  • Marka Bielenda Professional, w serii Barrier Renew, posiada wyjątkową perełkę pielęgnacyjną - ceramidowy krem do twarzy na noc. Ma on bogatą formułę, której podstawą są składniki cementu międzykomórkowego. W składzie znajdują się m.in.: ceramidy, skwalan, kwasy tłuszczowe i fitoesterole. Krem jest przeznaczony do cery dojrzałej, suchej, odwodnionej, wrażliwej. Kosmetyk będzie idealnym nawilżeniem i odżywieniem do skóry suchej. Pobudza cerę do regeneracji, wspierając odbudowę bariery ochronnej skóry.

  • Jeżeli Twoja skóra potrzebuje dogłębnej regeneracji, to lipidowy krem będzie dla Ciebie. Chroni naskórek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i przywraca skórze równowagę i komfort. Dodatkowo wzmacnia barierę ochronną skóry, intensywnie nawilża i odżywia. Krem sprawdzi się również przy cerze z oznakami starzenia.

Pielęgnacja skóry atopowej z Nacomi

  • Polska marka Nacomi ma w swojej ofercie produkty z ceramidami, które świetnie się sprawdzą przy skórze atopowej, suchej czy wrażliwej. Proteinowy plaster-krem zadba o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Ceramidy, które występują w postaci AP, NP i EOP łagodzą wszelkie podrażnienia i stany zapalne oraz działają przeciwzmarszczkowo. W jego składzie znajdziemy również niacynamid, który wygładza i rozświetla twarz. Krem powoduje, że skóra staje się miękka i jedwabista.

  • W tej samej serii marki, czyli Dermo, znajdziemy proteinowy krem do twarzy i ciała. Jest on również przeznaczony do skóry atopowej. Przywraca skórze komfort, łagodzi szorstkość i napięcie. Dodatkowo bardzo dobrze natłuszcza skórę, koi i rewitalizuje. Skład został wzbogacony o wiele składników aktywnych, np.: masło shea, niacynamid, ceramidy, polisacharydy, alantoiny, olej z awokado, oliwę z oliwek oraz protein z ryżu, jedwabiu i pszenicy.

Naturalna pielęgnacja ceramidami Lynia

Lynia jest polską marką dermokosmetyków, które oparte są na naturalnych surowcach. W swojej ofercie posiada krem z ceramidami i peptydami przeznaczony do codziennego stosowania. Szczególnie polecany jest do skóry suchej, odwodnionej oraz po zabiegach kosmetycznych. W składzie zawiera Tri-Solve, który jest połączeniem ceramidów z trehalozą i fitosterolami. Daje on nawilżenie skórze i regeneruje ją. Dodatkowo posiada również Syn®Ake (peptyd), który spowalnia proces starzenia oraz wąkrotkę azjatycką, skwalan i olej z moreli. Regularne stosowanie kremu z ceramidami złagodzi zaczerwienienia i wzmocni naczynka krwionośne.

Krem z ceramidami od Veoli Botanica

Veoli Botanica to kolejna polska marka założona w 2016 roku, która oferuje kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów oraz kolorowe do makijażu. Regenerująco-odbudowujący krem z ceramidami zapewnia natychmiastowe ukojenie skóry i zmniejszenie zaczerwienień. Co więcej, chroni przed nadmierną utratą wody z naskórka oraz zwiększa elastyczność skóry i sprawia, że staje się jędrna. W składzie znajdziesz: 3 ceramidy roślinne (NP, AP, EOP), olej konopny, witaminę E i F oraz ekstrakt z aloesu. Jest to dobry krem na wzmocnienie naturalnej bariery hydrolipidowej.

Pre Age od marki Tołpa

Jeżeli szukasz wegańskiego kremu z ceramidami, znajdziesz go w serii Pre Age od marki Tołpa - krem do twarzy nawilżająco-wygładzający. Skierowany jest głównie do cery normalnej, suchej, wrażliwej i z oznakami starzenia. Zawiera ceramidy, peptydy i małocząsteczkowy kwas hialuronowy. Nadaje skórze efekt glow, przywraca jej wypoczęty wygląd i redukuje zmarszczki mimiczne. Długotrwale nawilża twarz i odbudowuje barierę ochronną. Również świetnie sprawdzi się jako baza pod makijaż.

Wegański krem od Resibo

Krem regenerujący barierę hydrolipidową od Resibo posiada lekką konsystencję, ale bogatą w dobroczynne składniki. Formuła szybko się wchłania. Krem łączy w sobie działanie ceramidów, lipidów i prebiotyków z witaminami E i F, pantenolem i NMF. Kosmetyk dogłębnie nawilża i regeneruje każdy rodzaj skóry. Z tym kremem poczujesz natychmiastowe ukojenie i złagodzenie zaczerwienień. Szczególnie polecany jest w trakcie kuracji retinoidami lub kwasami.

Jeżeli chcesz, by Twoja skóra była cały czas dogłębnie nawilżona, naturalna bariera ochronna skóry wzmocniona i pragniesz zachować młody wygląd na dłużej, wiedz, że ceramidy są dla Ciebie!

Pamiętaj, by produkty do pielęgnacji twarzy były dostosowane do indywidualnych potrzeb Twojej cery.

A Ty, używasz już kosmetyków z ceramidami? Podziel się z nami w komentarzu, jaki produkt jest Twoim ulubionym! 

Zobacz też

Komentarze do Jaki krem z ceramidami do twarzy?

koniczyna684
2024-05-23 15:46:47
Ciekawy wpis i kosmetyki również.

makeupon
2024-05-07 09:26:09
świetny

marzena84p
2024-05-04 22:29:24
Muszę przyjrzeć się lepiej tym kosmetykom z ceramidami.

mp84
2024-05-03 23:21:54
Świetny wpis i przydatne wskazówki.

piegowata
2024-05-02 23:06:51
Nie znam tych kosmetyków i na razie nie używałam kremów z ceramidami.

koniczynka
2024-04-30 22:44:37
Mnóstwo cennych informacji, warto przeczytać ♥

Wyróżnione
Szczególnie polecamy
Regulamin
Program lojalnościowy
Polityka prywatności
Koszt dostawy
Kontakt
Zwrot lub wymiana